زنان و مردان بسیاری از مشکلات بهداشتی مشابه را دارند ، اما زنان دارای مسائل بهداشتی خاص خود هستند، که جای تامل ویژه دارد.

زندگی زنان طی قرن‌ها تغییر کرده است. از نظر تاریخی، زندگی به ویژه برای اکثر زنان دشوار بود. گذشته از خطرات و بیماری‌های بیشمار، زنان اغلب از کودکی، همسر و مادر می‌شدند. بسیاری از زنان بار ها باردار می‌شدند و هیچ فرقی نمی‌کرد که خواسته یا ناخواسته باشد. در گذشته، خود زایمان خطرناک بود و به کرات منجر به مرگ مادر می‌شد. بیشتر زنان در گذشته آنقدر عمر نکردند که نگران یائسگی یا پیری باشند.

در سال 1900 میلادی، طول عمر یک زن حدود 50 سال بود. اکنون، در هزاره‌ی جدید، امید به زندگی برای زنان آمریکایی به طور متوسط 82 سال است و همچنان رو به افزایش است (البته وضعیت برای زنان ایرانی فرق می‌کند). زنان نه تنها عمر طولانی‌تری دارند، بلکه می‌توانند از زندگی بهتر و باکیفیت‌تری برخوردار شوند. برای تحقق این امر، ضروری است که زنان به بدن خود بیشتر توجه کرده  و بدانند که چگونه می‌توانند سلامت و تناسب اندام شخصی خود را به حداکثر برسانند. همچنین بد نیست که مردان، نگرانی‌های بهداشتی زنان را درک کرده و از آن حمایت کنند.

زنان و زایمان شاخه اصلی علوم پزشکی است که به مسائل بهداشتی زنان مربوط می‌شود. کلمه‌ی (gynecology ) کلمه‌ای است متشکل از « gyneco »، به معنی «زن» و «logic»، به معنی «منطق». روی هم رفته، این کلمه به معنی «زن شناسی» خواهد بود.

مهم است که هر زنی، نه تنها در مورد سیستم تولید مثل، بلکه در مورد تمام جنبه‌های بدن خود دانش کافی داشته باشد. پس با مینی‌ژوب همراه باشید.

سلامت عمومی زنان

امروزه نه تنها درمورد مشکلاتی مانند پرخوری، استرس، اعتیاد به الکل و افسردگی، بلکه در موضوعات اساسی مانند تغذیه‌ی خوب، سلامت قلب و ورزش نیز اطلاعات معتبری در دسترس زنان قرار دارد. پس به راحتی می‌تواند نسبت به حفظ سلامت بدن خود، اقداماتی انجام دهد. به عنوان مثال، یک زن باید وزن مطلوب خود را حفظ کند. اگر اندازه‌ی دور کمر یک زن بیش از 35 اینچ (89 سانتیمتر) باشد، احتمال اینکه به بیماری قلبی، فشار خون و دیابت مبتلا شود، بیشتر است. خوردن وعده‌های غذایی معقول، حذف میان وعده‌های غذایی بعد از شام و افزایش فعالیت بدنی در زندگی روزمره، روش‌های مهمی برای کمک به کنترل وزن و کاهش خطر مشکلات سلامتی است.

سیگار کشیدن برای سلامتی هر کس و همچنین سلامت اطرافیان مضر است. متأسفانه، زنان با وجود خطرات بهداشتی شناخته شده ، به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند. حتی اگر تعداد زنان سیگاری در حال کاهش باشد، هنوز هم حدود 16٪ از زنان در ایالات متحده به سیگار کشیدن ادامه می‌دهند. این آمار در ایران نیز بالا است و زنان زیادی را می‌بینیم که بدون توجه به اثرات منفی آن، سیگار می‌کشند. زنان علی‌رغم خطر بیماری‌هایی مثل سرطان، بیماری‌های قلبی و سایر موارد بهداشتی، کماکان سیگار می‌کشند.

نوشیدن مقدار زیاد الکل نیز برای سلامتی مضر است. اگرچه زنان معمولاً دیرتر از مردان نوشیدن را شروع می‌كنند و به نوشیدن علاقه‌ی کمتری دارند، اما طبق آمار به دست آمده، تعداد زیادی از آن‌ها به خاطر بیماری‌های مرتبط با الكل از جمله مسمومیت، سیروز و هپاتیت به پزشک مراجعه می‌کنند.

زنان حتی باید راجع به تاثیر برخی داروها نسبت به بدن خود آگاهی داشته باشند. چون متابولیسم بدن آن‌ها با بدن مردان متفاوت است و می‌تواند واکنش‌های مختلفی را نسبت به این داروها نشان دهد. مثلا، در برخی موارد و در بعضی از داروها، سرعت متابولیسم ممکن است کندتر و در موارد دیگر سریع‌تر باشد. بنابراین ، ضروری است که زنان در مورد انواع و دوزهای صحیح هر دارویی که مصرف می‌کنند، آگاهی کافی داشته باشند.

آناتومی بدن زنان

تفاوت‌های عمده‌ای در آناتومی بین زن و مرد وجود دارد که نیاز به بررسی دارد. از آنجا که امروزه زنان نیز  ورزش می‌کنند، به راحتی می‌توان تفاوت‌های موجود در آناتومی بدن آن‌ها را از مردان تشخیص داد. برای مثال، همسترینگ (عضلات پشت ساق) زنان به اندازه مردان قوی نیست. حتی مفصل ران به زانو نیز در زن‌ها نسبت به مردان پهن‌تر است. پاهای یک زن نسبت به یک مرد کشیده‌تر و تنه‌ی او نسبت به مردها کوتاه‌تر است. مرکز ثقل در بدن زن‌ها پایین‌تر است، توده‌ی عضلانی کمتری دارند، استخوان‌های آن‌ها تراکم کمتری دارد و درصد چربی بدن آن‌ها بیشتر است.

اختلافات آناتومیک بین زن و مرد فراتر از سیستم تولید مثل و اسکلت است. به عنوان مثال، این تفاوت حتی مغز و قلب آن‌ها را درگیر می‌کند. در حقیقت، بیماری‌های قلبی مهمترین علت مرگ در زنان در ایالات متحده است. این روزها آن را با عنوان “قاتل فرصت طلب” می‌شناسند. از هر سه زن بالغ در ایالات متحده بیش از یک زن، به بیماری قلبی عروقی مبتلا است.

زنان 10 سال دیرتر از مردان دچار اولین حمله قلبی می‌شوند. به دلایلی که هنوز نامشخص است (و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد)، احتمال مرگ یک خانم جوان در اثر حمله قلبی به طور قابل توجهی بیشتر از یک مرد است. علاوه بر این، علائم حمله قلبی قریب الوقوع ممکن است در یک زن نسبت به یک مرد متفاوت باشد. یک زن بیشتر علائم را نادیده می‌گیرد و به دنبال مراقبت پزشکی نمی‌رود. هر زنی باید برنامه‌ای جهت داشتن یک قلب سالم داشته باشد.

سیستم تولید مثل در زنان

از آنجا که سیستم تولید مثل در طول زندگی یک زن نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند، پس مورد توجه ویژه قرار می‌گیرد. سیستم تولید مثل یک زن شامل رحم ، لوله های فالوپ ، تخمدان ، دهانه رحم و دستگاه تناسلی خارجی است. سینه‌ها را نیز می‌توان عضوی از این سیستم دانست. اگرچه از نظر فنی، سینه جزئی از این سیستم محسوب نمی‌شود. اما سینه‌ها نقش اصلی در بارداری و مادر شدن را دارند.

اگرچه عملکرد اصلی سیستم تولید مثل در زن‌ها، باروری و بچه دار شدن است، اما سیستم تولیدمثل زن سهم عمده‌ای در «زنانگی» او ایفا می‌کند. به دلیل پیچیدگی سیستم تولید مثل، زن ممکن است مشکلات مختلفی را تجربه کند، از عفونت‌های مخمری واژن گرفته تا فیبروم رحم یا کیست‌های تخمدان.

اگر خانمی بخواهد در مورد مراقبت‌های بهداشتی خود آگاهانه عمل کند، باید راجع به سیستم تولید مثل خود اطلاعات زیادی داشته باشد. در ایالات متحده، تعداد زیادی از زن‌ها قبل از بارداری مجبور هستند که رحم خود را تخلیه کنند. در صورتی که یک زن رحم خود را تخلیه کند، دیگر نمی‌تواند باردار شود. اما اگر زن‌ها نسبت به سیستم تولید مثل خود اطلاعات کاملی داشته باشد و برای درمان برخی بیماری‌ها به موقع اقدام کند، شاید پزشکان بتوانند از این راه درمان صرف نظر کنند.

هورمون‌های زنانه

هورمون یک ماده شیمیایی است که توسط غده ای ترشح شده و از طریق مایعات بدن حرکت می‌کند تا بر بافت دیگری از بدن تأثیر بگذارد. در اصل ، هورمون‌ها “پیام رسان‌های شیمیایی” هستند. بسیاری از هورمون‌ها، به ویژه آن‌هایی که بر رشد و رفتار تأثیر می‌گذارند، در مردان و زنان به صورت مشترک وجود دارند. با این وجود، زنان اغلب بیشتر تحت تأثیر هورمون‌های شیمیایی هستند و معمولا در معرض «جزر و مد» یا «طوفان» هورمونی قرار می‌گیرند.

برخی از هورمون‌ها نقش بسیار مهمی را در بدن زن‌ها ایفا می‌کنند. هورمون‌های جنسی تولید شده توسط تخمدان‌ها نه تنها در رشد، نگهداری و ترمیم بافت‌های تولید مثل نقش دارند، بلکه بر سایر بافت‌های بدن از جمله تراکم استخوان نیز تأثیر می‌گذارند. این می‌تواند برای زنانی که در رژیم غذایی خود اختلال دارند یا می‌خواهند لاغرتر شده و چربی کمتری داشته باشند، مشکل ساز باشد.

در بدن زنانی که لاغرتر هستند و چربی خیلی کمتری دارند، هورمون‌های جنسی به مقدار کافی تولید نمی‌شود. بنابراین، آن‌ها ممکن است با مشکلاتی چون توقف قاعدگی، پوکی استخوان، شکستگی و بیماری‌های مشابه روبه‌رو شوند که غالبا باید بعد از یائسگی آن‌ها را تجربه کنند.

بعد از یائسگی، بدن زن هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون کمتری تولید می‌کند. علائم یائسگی می‌تواند برای برخی از زنان نگران کننده باشد. بسیاری از پزشکان هورمون درمانی را برای تسکین علائم یائسگی تجویز می‌کنند، اگرچه این درمان به دلیل افزایش حملات قلبی و  افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان، باید برای مدت کوتاهی انجام شود.

مشکلات هورمونی زنان فقط به هورمون‌های جنسی محدود نمی‌شود. به عنوان مثال، بیماری تیروئید، از جمله تیروئید پرکار (فعالیت بیش از حد غده تیروئید) و تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید)، در زنان بسیار بیشتر از مردان است.

بیماری‌های شایع در زنان

بسیاری از بیماری‌ها هم زنان و هم مردان را درگیر می‌کند، اما برخی از بیماری‌ها در زنان بیشتر رخ می‌دهد. به عنوان مثال، سنگ صفرا در زنان سه تا چهار برابر بیشتر از مردان است. حدود 18 درصد از زنان در ایالات متحده در مقایسه با تنها 6 درصد از مردان، دچار سردرد میگرنی می‌شوند. سایر بیماری‌هایی که در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد، شامل سندرم روده تحریک پذیر و عفونت‌های دستگاه ادراری است.

عفونت‌های دستگاه ادراری، از جمله سیستیت (عفونت مثانه) و عفونت کلیه (پیلونفریت) از مشکلات بهداشتی قابل توجهی هستند که بیشتر زنان را درگیر می‌کنند. بیماری کلیه که معمولا به خاطر فشار خون بالا رخ می‌دهد، در زنان شایع‌تر است. چون بعد از 50 سالگی ، فشار خون بالا در زنان بیشتر از مردان است.

همچنین اختلالات خود ایمنی در زنان بیشتر از مردان است (برای مثال می‌توان به مولتیپل اسکلروزیس ، سندرم شوگرن و لوپوس اشاره کرد). در این بیماری‌ها، سیستم ایمنی بدن به بافت‌های خود بدن حمله می‌کند. اختلالات خود ایمنی حداقل 12 میلیون آمریکایی را رنج می‌دهد و 3/4 از آن‌ها زن هستند. یکی از  اختلالات خود ایمنی، آرتریت روماتوئید است که تقریباً 1.3 میلیون آمریکایی را تحت تأثیر قرار داده است. طبق امار به دست آمده، 2/3 از مبتلایان زن هستند.

پوکی استخوان، وضعیتی که در آن تراکم استخوان کاهش می‌یابد، در مردان و زنان رخ می‌دهد. با این حال، بیشتر آن را می‌توان به عنوان یک نگرانی عمده در مورد سلامت زنان دانست. برخی مطالعات نشان می‌دهند که از هر دو زن بالای 50 سال یکی در طول زندگی خود دچار شکستگی مربوط به پوکی استخوان خواهد شد. در سن 65 سالگی، برخی از زنان نیمی از توده‌ی اسکلتی خود را از دست می دهند. البته پزشک می‌تواند تراکم استخوان وی را ارزیابی کند و در مورد چگونگی جلوگیری از تحلیل رفتن بیشتر استخوان توصیه‌هایی ارائه دهد.

سرطان در زنان

سرطان‌های خاصی وجود دارند که سلامت زنان را تهدید می‌کنند. این موارد نه تنها شامل سرطان اندام‌های زنانه مانند پستان، دهانه رحم، رحم و تخمدان است، بلکه به لوزالمعده، روده بزرگ (سرطان روده بزرگ) و ریه نیز رحم نمی‌کند.

سرطان پستان دومین علت اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان است. در ایالات متحده، یک زن در طول زندگی خود 12.4٪ احتمال ابتلا به سرطان پستان را دارد. مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که هرچه سرطان پستان خوش خیم‌تر باشد، احتمال زنده ماندن بیشتر است. در حال حاضر، ماموگرافی و معاینات پستان به عنوان آزمایش‌های غربالگری توصیه شده برای سرطان پستان توصیه می‌شوند. کشف جهش‌های ژنتیکی ارثی این اجازه را می‌دهد که این بیماری در برخی زنان سریع‌تر شناخته شده و تشخیص داده شود.

یکی دیگر از سرطان‌های رایج در زنان، سرطان تخمدان است. از آنجا که تشخیص سرطان تخمدان در مراحل اولیه بسیار دشوار است ، اغلب از آن به عنوان “قاتل خاموش” یاد می‌شود. اگرچه سرطان تخمدان در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما به تدریج خطر افزایش می‌یابد و اگر سابقه سرطان تخمدان در خانواده وجود داشته باشد، به میزان قابل توجهی بیشتر است. از هر 70 زن در ایالات متحده یكی به سرطان تخمدان مبتلا می‌شود.

سرطان روده‌ی بزرگ نیز یکی دیگر از بیماری‌هایی است که زنان را تهدید می‌کند. سرطان روده بزرگ بیشتر در افراد بالای 50 سال رخ می‌دهد. خانمی که سابقه سرطان پستان، رحم یا تخمدان دارد، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار می‌گیرد. غربالگری منظم برای همه‌ی زنان بالای 50 سال توصیه می‌شود. مطالعات تحقیقاتی نشان می‌دهد که استفاده از رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزیجات و همچنین مکمل‌های غذایی با آنتی اکسیدان‌ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و همچنین تعدادی دیگر از سرطان‌ها کمک کند.

یکی از دلایل رایج مرگ و میر در زنان، سرطان ریه است. از آنجا که سیگار کشیدن یکی از دلایل اصلی سرطان ریه است، باید بدیهی باشد که پرهیز از استعمال دخانیات راهی مهم برای جلوگیری از این بیماری مخوف است. ترک سیگار در به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از  آن می‌تواند مفید باشد.

آرایش

از نظر بسیاری از خانم‌ها، آرایش می‌تواند استفاده از رژ لب، سایه و خط چشم باشد. برای برخی دیگر، شامل جراحی‌ها و عمل های زیبایی نیز می‌شود. این روزها تعداد زیادی از افراد جهت زیباتر شدن و رفع نواقص خود، جراحی می‌کند و تعداد آن‌ها رو به افزایش است.

با توجه به پیشرفت علم، نواحی بسیار کمی از بدن وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را جراحی کرد. در حقیقت،  امروزه فرایندهایی برای بهبود بافت و رنگ پوست صورت وجود دارد که از آن‌ها می‌توان به  لایه برداری شیمیایی یا میکرونیدلینگ و … اشاره کرد. تزریق کلاژن و بوتاکس می‌تواند چین و چروک‌های ناخواسته را اصلاح کند. علائم زایمان، خال و واریس نیز با روش‌های مختلف قابل درمان هستند. لیزر می‌تواند موهای زائد بدن را از بین ببرد، در حالی که کمبود مو (طاسی یا آلوپسی) با داروها یا کاشت قابل رفع است.

لیپوساکشن برداشتن چربی زیر پوست است. همچنین برای کانتورینگ بدن می‌توان از لیپوساکشن اولتراسونیک و تومس استفاده کرد. جراحی‌های مختلف از جمله جراحی پلاستیک چربی را از زیر پوست خارج کرده و پوست و بافت را جابه‌جا می‌سازد.

میلیون‌ها زن در سراسر دنیا وجود دارند که جهت کاهش یا افزایش سایز سینه‌های خود اقدام می‌کنند.  اگرچه این روش بین خانم‌ها محبوب است ولی توسط عده‌ای سرکوب می‌شود. اما اگر بعد از تخلیه‌ی سینه و سرطان سینه جهت انجام آن اقدام شود، با دید دیگری به مسئله نگاه می‌شود.  از آنجا که همه این اقدامات زیبایی ماهیت طبی نیز دارند ، مهم است که یک زن خطرات و مزایای آن‌ها را بداند.

قاعدگی

یک زن حدود 40 سال از زندگی خود، پدیده‌ای طبیعی به نام چرخه قاعدگی را تجربه می‌کند. طی این چرخه، لایه‌ی داخلی رحم هر 26 تا 35 روز، شل شده و فرو می‌ریزد. طی این اقدام خون از واژن و به طور منظم خارج می‌شود و این عمل تا قبل از یائسگی ادامه می‌یابد.

هر چرخه‌ی قاعدگی را می‌توان به چند بخش مختلف تقسیم کرد. برای مثال با رشد تخمک شروع شده، به تخمک گذاری در اواسط ماه می‌رسد و سپس بدن وارد فاز لوتئال می‌شود که طی آن پوشش رحم آماده دریافت تخمک بارور شده است. اگر تخمک بارور نشود، پوشش رحم از بین می‌رود و زن قاعدگی را تجربه خواهد کرد. سپس، کل وقایع تکرار می‌شود.

بیشتر زنان در نیمه‌ی اول چرخه قاعدگی خود مشکلی ندارند، اما پس از آزاد شدن تخمک، ممکن است مشکلاتی مانند درد لگن وجود داشته باشد. در نیمه دوم چرخه، ممکن است زن سندرم پیش از قاعدگی را تجربه کند و در اولین روزهای قاعدگی، درد شدیدی بکشد.

تقریباً 70٪ تا 90٪ زنان از سندرم پیش از قاعدگی رنج می‌برند. علائم PMS شامل تحریک پذیری ، عصبی شدن ، گرفتگی عضلات ، نفخ و سردرد است. در شرایط بحرانی و شدید، زن ممکن است اختلال دیسفریک پیش از قاعدگیPMDD  را تجربه کند که حتی از PMS نیز مشکل سازتر است.

هر مرحله از چرخه قاعدگی زنان توسط هورمون‌ها کنترل می‌شود. تولید این هورمون‌ها به سلامت عمومی زن بستگی دارد. کاهش بیش از حد وزن بدن می‌تواند منجر به قطع قاعدگی شود. گاهی چرخه‌ی قاعدگی اختلال‌های مختلفی را از سر می‌گذراند. برای مثال زن ممکن است چند ماه چرخه را تجربه نکند یا دوره‌های بیش از حد طولانی، سنگین، نامنظم یا دردناک داشته باشد. شرایط زمینه‌ای، که ممکن است شامل سندرم تخمدان پلی کیستیک و آندومتریوز باشد ، نیاز به ارزیابی و معاینه‌ی پزشکی دارد.

جالب اینجا است که اگر به بیماری هموکروماتوز مبتلا شوید، قاعدگی شما را نجات خواهد داد. این بیماری که به «وجود بیش از حد آهن در خون» معروف است، به خاطر چرخه‌ی قاعدگی ضعیف عمل می‌کند. زن هر ماه خون کافی را طی قاعدگی از دست می‌دهد که ممکن است برای از بین بردن آهن اضافی نیاز به درمان بیشتری نداشته باشند.

رابطه‌ی جنسی

رابطه جنسی با نگرش‌ها و رفتارهای جنسی زن سروکار دارد. یک زن در طول زندگی خود، تغییرات زیادی را تجربه می‌کند، این تغییرات نه تنها در بدن بلکه شاید در نگرش و سبک زندگی آن‌ها نیز رخ دهد.

هورمون‌های جنسی، مانند استروژن و پروژسترون، تأثیر عمیقی در زندگی جنسی زن دارند. بدن زنان تستوسترون نیز تولید می‌کند، زیرا برای تحریک جنسی مورد نیاز است. در انسان، انگیزه جنسی به تولید مثل وابسته نیست و زنان حتی اگر نابارور باشند، باز هم می‌توانند رابطه‌ی جنسی موفقی را تجربه کنند.

در مورد آنچه میل جنسی زنانه را کاهش یا افزایش می‌دهد، اطلاعات کمی در دست است. بر اساس گزارشات به دست آمده، حدود 50 میلیون زن آمریکایی در تمایلات جنسی مشکل دارند. این مشکلات شامل میل جنسی کم ، انزجار جنسی ، مشکل در تحریک جنسی (مانند ناتوانی جنسی) و درد هنگام مقاربت است.

ورزش ممکن است میل جنسی را افزایش دهد، ولی بیماری‌های مزمن مثل آرتروز ، سرطان ، دیابت ، بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های روانی و افسردگی می‌توانند میل جنسی را کاهش دهند. الکل و داروهای خاص مانند داروهای آرام بخش نیز می‌توانند میل جنسی را مهار کنند.

با وجود موفقیت در استفاده از سیلدنافیل (ویاگرا) و سایر داروها جهت درمان ناتوانی جنسی مردان ، اکنون تحقیقات قابل توجهی در مورد داروهایی که باعث بهبود جریان خون در واژن و ناحیه واژن می‌شوند ، در حال  انجام است که می‌تواند میل جنسی زنان را بهبود بخشد.

باروری و ناباروری

باروری توانایی بچه دار شدن است. اکثر خانم ها آرزو دارند که به موقع و توسط کسی که دوست دارند، باردار شوند. در ایالات متحده، 94٪ از زنان در سنین 15-44 برای جلوگیری از حاملگی ناخواسته از برخی روش‌های جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند.

در حالت ایده آل، کنترل و جلوگیری از بارداری به عهده‌ی هر دو شریک جنسی است. کنترل بارداری باید یک تصمیم مشترک باشد. در حقیقت، مسئولیت اصلی کنترل بارداری بیشتر از همه به عهده زن است. شما می‌توانید با خوراکی، اسپرم کش، دیافراگم، کلاهک رحمی، متودهای ریتمی، کاشت‌های ضد بارداری و دستگاه‌های داخل رحمی (مثل IUD) از بارداری ناخواسته جلوگیری کنید. به طور کلی، استفاده از روش‌هایی که تاثیر آن برای طولانی مدت است (به عنوان مثال ، داروهای ضد بارداری خوراکی ، ایمپلنت یا آی یو دی) بهتر از کاندوم و اسپرم کش از بارداری جلوگیری می‌کنند. در روش دوم، از پنج تا پانزده درصد احتمال شکست و بارداری وجود دارد.

هر زنی که مایل به پیشگیری از بارداری است باید تصمیم بگیرد که کدام روش برای او مناسب است. وی همچنین باید تعیین کند که کدام روش ها در برابر بیماری‌های مقاربتی از جمله عفونت و ایدز، بیشترین محافظت را ایجاد می‌کنند.

نقطه مقابل باروری، ناباروری یا عدم توانایی در به دنیا آوردن بچه است. از هر پنج زوج، یک زوج در آمریکا به ناباروری دچار هستند. احتمال ناباروری زنان با افزایش سن یک زن ، به خصوص پس از 35 سالگی، بیشتر خواهد شد. به طور کلی، در صورت بروز مشکل در بارداری، یک زن و همسر وی باید توسط پزشک متخصص ناباروری ارزیابی پزشکی شوند تا علت آن مشخص شود. پزشک می‌تواند برای ناباروری و در صورت امکان ، برای اصلاح مشکل به آن‌ها کمک کند. امروزه گزینه‌های  درمانی زیادی برای کمک به زوجین نابارور وجود دارد.

این گزینه‌ها شامل فنآوری‌های پیشرفته تولید مثلی، از جمله لقاح آزمایشگاهی، تزریق اسپرم داخل سیتوپلاسمی،  کمک گرفتن از کسانی که تخمک و اسپرم اهدا می‌کنند و استفاده از رحم جایگزین است. فرزندخواندگی ، مثل همیشه ، گزینه‌ی دیگری برای زوج های نابارور است.

حاملگی

در حالت مطلوب ، تمام بارداری‌ها به خوبی برنامه ریزی می شود. اما در حال حاضر، حدود 40٪ از کل بارداری‌ها در ایالات متحده‌ی‌ آمریکا، بدون برنامه ریزی صورت می‌گیرد. این بدان معنی است که بسیاری از زنان قبل از آمادگی باردار می‌شوند.

زمان ایده آل برای شروع یادگیری در مورد بارداری زمانی نیست که زن، باردار شده باشد. برای اینکه مادر آینده شانس خود را برای داشتن یک کودک سالم به حداکثر برساند، باید سعی کند راجع به کارهایی که می‌تواند قبل و بعل از بارداری انجام دهد، تحقیق کند.

برای یک زن ، برنامه ریزی بارداری به معنای یادگیری در مورد بهینه سازی و حفظ سلامتی خود و کودک است. مثلا:

 • مادر باردار باید در مورد بیماری‌هایی که می توانند بارداری را پیچیده و سخت کنند، اطلاعات زیادی به دست بیاورد. برای مثال می‌توان به افسردگی ، صرع ، بیماری تیروئید ، آسم ، لوپوس یا دیابت اشاره کرد.
 • اگر مادر سیگار بکشد ، باید قطع کند ، زیرا سقط جنین و مرده‌زایی زنان سیگاری را تا حد زیادی تهدید می‌کند.
 • او باید از خطرات مصرف الکل در دوران بارداری آگاه باشد.
 • او همچنین باید بداند از کدام داروها می‌تواند با خیال راحت استفاده کند و از استفاده از کدام داروها باید خودداری کند.
 • همچنین تعدادی آزمایش قبل از تولد وجود دارد که می‌تواند سلامت و رشد کودک او را کنترل کند.
 • سرانجام ، او باید از قبل برای زایمان برنامه ریزی کند. اگرچه بارداری تنها 9 ماه طول می‌کشد ، اما این یک دوره زمانی است که حفظ سلامتی زن بسیار حیاتی است.

مادری

زنی که صاحب فرزند است ، بخش عمده ای از زندگی خود را به مادری اختصاص می دهد. اگرچه قدرت باروری زن تقریباً به یک دوره‌ی 40 ساله محدود می‌شود ، مسئولیت های مادرانه او ممکن است به طور قابل توجهی تا 60 سال یا بیشتر ادامه داشته باشد. اکثر مادران از نگرانی خسته نمی‌شوند. آن‌ها حتی ممکن است برای نوه‌های خود نیز تا حد زیادی نگران باشند. به عبارت دیگر ، مادر برای همیشه مادر است.

در دوران مادری، زن نه تنها مسئول سلامتی خود ، بلکه مسئول سلامتی کل خانواده است. تقریباً یک سوم کل کودکان حاضر در آمریکا، جدا از پدران خود زندگی می‌کنند، این بدان معنا است که جامعه هنوز برای محافظت و پرورش فرزندان خود به مادران نیاز دارد.

یائسگی

اصطلاح یائسگی برای توصیف یک دوره‌ی زمانی از زندگی یک زن به کار می‌رود. این دوره معمولا از چهل الی پنجاه سالگی شروع می‌شود. به طور دقیق، زنی یائسه شده است که 12 ماه متوالی خونریزی نکرده و قاعدگی را تجربه نکند. یائسگی به طور متوسط در حدود 51 سالگی اتفاق میفتد. روند پیش از یائسگی، معمولاً از اوایل دهه‌ی 40 آغاز می‌شود. کاهش سطح هورمون‌های جنسی را می توان از اواسط 30 سالگی زن‌ها اندازه گیری کرد.

تعداد زیادی از زن ها امروزه یائسگی را تجربه می‌کنند. حدود 50 میلیون زن در ایالات متحده به یائسگی رسیده‌اند. اکثر زنان پس از یائسگی انتظار دارند یک سوم زندگی خود را در دوره‌ی یائسگی تجربه کنند.

یائسگی غالباً به عنوان “تغییر زندگی” شناخته می‌شود زیرا زمانی در زندگی یک زن است که قاعدگی منظم متوقف می‌شود و او دیگر نمی‌تواند باردار شود. علائم یائسگی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گرگرفتگی
 • تغییر در مود و خلق‌وخو
 • خشکی واژن
 • کاهش میل جنسی
 • فراموشی
 • مشکلات خواب
 • بی‌اختیاری در ادرار

تا دهه 1950 نگرش جامعه این بود که یائسگی سرنوشت زن است و او باید به راحتی سرنوشت خود را بپذیرد. اکنون بسیاری از راهکارهای پزشکی برای مقابله با علائم یائسگی وجود دارد. زنان ترغیب می شوند که یائسگی را نه به عنوان یک اتفاق فاجعه بار در زندگی ، بلکه صرفاً به عنوان یک دوره‌ی معمولی سپری کنند.

زنان بالغ-بعد از یائسگی

قبل از قرن بیستم، یک زن آنقدر عمر نمی‌کرد که نگران علائم بعد از یائسگی باشد. اما امروزه عمر زن‌ها بیشتر شده و بیشتر زنان تا چند دهه بعد از یائسگی زندگی می کنند.

این لزوما خبر خوبی نیست. تقریبا نیمی از زنان بالای 75 سال ایالات متحده در انزوای نسبی اجتماعی به تنهایی زندگی می کنند. بیشتر ساکنان خانه های سالمندان زن هستند. یک زن بالغ و سالخورده نه تنها باید باید با پوکی استخوان ، سرطان و بیماری های قلبی مقابله کند ، بلکه با سایر مشکلات سلامتی از جمله کاهش قدرت شنوایی و بینایی، بی اختیاری در ادرار، آرتروز ، بی خوابی،‌ آلزایمر و اختلال در عملکرد جنسی نیز روبرو هستند.

این مشکلات می‌تواند با رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن و مصرف الکل یا مواد مخدر افزایش یابد. مطالعات نشان می دهد که هیچ‌گاه برای بهره مندی از یک رژیم غذایی بهتر ، ورزش، ترک سیگار، ترک مواد مخدر و کاهش مصرف الکل دیر نیست.

در صورتی که زن مراقب سلامت خود باشد و در حفظ آن بکوشد، به جای بیماری و ناتوانی، یک پیری طبیعی را تجربه کرده و آن را با آرامش سپری می‌کند، حتی می‌تواند، بیشتر عمر کند.

منبع: https://www.medicinenet.com/womens_health/article.htm#facts_on_womens_health

دیدگاه‌ها

 1. در واقع اطلاعات مفیدی بود فقط هنگام مطالعه قسمتی از پاراگراف قابل دیدن نبود این تنها مشکلی بود که متوجه ان شدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *